You drop a 2.30 kg textbook to a friend who stands on the ground at distance D =
ID: 1675356 • Letter: Y
Question
You drop a 2.30 kg textbook to a friend who stands on the ground at distance D = 10.0 m below. Your friend's outstretched hands are at distance d = 1.50 m above the ground. How much work Wg is done on the textbook by its weight as it drops to your friend's hands if U is 100 J at the ground level. What is the change Delta U in the gravitational potential energy of the textbook-Earth system during the drop if U is 100 J at the ground level. Find U at the release point when U is 100 J at the ground level. Find U at the hands when U is 100 J at the ground level.Explanation / Answer
The work done is W = m g ( D - h) = 2.3(9.8)(10-1.5) = 191.6J ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- b) change in gravitational potential energy U = - W = - 191.6 J ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- c) energy at relaease point is U = m g D + 100 = 2.3(9.8)(10) + 100 = 325.4 J ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- d) energy at the hand U = m g d + 100 = (2.3)(9.8)(1.5) +100 = 133.8 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.