A slide projector has a converging lens whose focal length is113.00 mm. (a) How
ID: 1675303 • Letter: A
Question
A slide projector has a converging lens whose focal length is113.00 mm. (a) How far from the lens must the screen belocated if a slide is placed 115 mm fromthe lens?Enter anumber. 1 m
(b) If the slide measures 26.0 mm ×35.0 mm, what are the dimensions (in mm)of its image?
width Enter anumber. 2 mm height Enter anumber. 3 mm (a) How far from the lens must the screen belocated if a slide is placed 115 mm fromthe lens?
Enter anumber. 1 m
(b) If the slide measures 26.0 mm ×35.0 mm, what are the dimensions (in mm)of its image?
width Enter anumber. 2 mm height Enter anumber. 3 mm Enter anumber. Enter anumber. Enter anumber. width Enter anumber. 2 mm height Enter anumber. 3 mm
Explanation / Answer
(a) the lens must the screen be located if a slide isplaced 115 mm from the lens 1/115 +1/d'=1/113 =>d'=6498 mm=6.5m (b)the dimensions (in mm) of its image magnification k=-d'/115=-56.5 width |k|*26=1469mm height |k|*35=1978mmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.