A sled of mass m is given a kick on a frozen pond. The kick imparts to it an ini
ID: 1627615 • Letter: A
Question
A sled of mass m is given a kick on a frozen pond. The kick imparts to it an initial speed of 2.20 m/s. The coefficient of kinetic friction between sled and ice is 0.125. Use energy considerations to find the distance the sled moves before it stops. 178.58 The coefficient of friction between the block of mass m_1 = 3.00 kg and the surface in the figure below is mu_k = 0.235. The system starts from rest. What is the speed of the ball of mass m_2 = 5.00 kg when it has fallen a distance h = 1.85 m? m/sExplanation / Answer
1) from work energy theorem
work done by friction = kinetic energy
mue*mgd = 1/2mv^2
d = v^2/2*mue*g
d = 2.2^2/2*0.125*9.8
d = 1.975 m
2) a = (g(m2-m1*mue)/(m1+m2)
a = 9.8(5-0.235*3)/8 = 5.26 m/s^2
v^2-u^2 = 2ah
v = sqrt(2ah) = sqrt(2*5.26*1.85)
v = 4.41 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.