An object , which has a height of 14.0 cm, is placed 25.0 cmin front of a convex
ID: 1674865 • Letter: A
Question
An object , which has a height of 14.0 cm, is placed 25.0 cmin front of a convex mirror. Which has a focal length of -45.0 cm : a) What is the radius of curvature of this mirror? b) What will be the position of the resulting image? c) What will be the magnification of the resultingimage? d) What will be the height of the , resulting image? e) Is the resulting image real or virtual? Explain! f) What is the maximum magnification that this mirror iscapable of producing ? An object , which has a height of 14.0 cm, is placed 25.0 cmin front of a convex mirror. Which has a focal length of -45.0 cm : a) What is the radius of curvature of this mirror? b) What will be the position of the resulting image? c) What will be the magnification of the resultingimage? d) What will be the height of the , resulting image? e) Is the resulting image real or virtual? Explain! f) What is the maximum magnification that this mirror iscapable of producing ?Explanation / Answer
height of the object h o = 14 cm object distance do = 25cm focal length f = 45 cm radius of the mirror R = 2f = 2*45 = 90 cm equation of spherical mirror 1 / do + 1 / di = 1 /f 1 / d i = 1 /f - 1 / d o = 1 / 45 -1/ 25 image distance distance di = -56.24cm magnification of resulting image M = - di / do = -( -56.24) / 25 = 2.24 height of the resulting image hi = M ho = 2.24*14 = 31.49 cm resulting image is virtual .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.