An object (the projectile) strikes and becomes embedded in a block of wood suspe
ID: 1413805 • Letter: A
Question
An object (the projectile) strikes and becomes embedded in a block of wood suspended from the ceiling by two strings of negligible mass. Determine the initial velocity of the projectile (actually the initial velocity and the velocity upon impact are identical).The time T (provided) that the bullet embedded in the block of wood reaches its maximum height. T = .756sec. q. If h = y = yf – yi, where h is the change in the height of the block at equilibrium to its maximum height, from the position measurement table h. h = .195m
. q. Calculate the velocity of the bullet: v = _________. Write out the equations for momentum right before and right after the collision.
. T=.756 seconds h=.195m mass of bullet = .001kg mass of block=.05kg
Explanation / Answer
Final energy = initial energy
PE final + KE final = PE initial + KE initial
PE final +0 = 0+ KE initial
(m+M)*g*h=0.5*(m+M)*Va^2
Here Va = velocity of combined mass of M + m
(0.001+0.05)*9.8*0.195=0.5*(0.001+0.05)*v^2
V initial = 1.95 mts/sec
Considering scenario before collion of M and m
mvi+MVi= (m+M)va
0.001*vi=(0.001+0.05)*1.95
vi = 99.45 mts/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.