Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1a. Two slits are 0.158 mm apart. A mixture of red light (wavelength =665 nm) an

ID: 1674378 • Letter: 1

Question

1a.
Two slits are 0.158 mm apart. A mixture of red light (wavelength =665 nm) and yellow-green light (wavelength = 565 nm) falls on theslits. A flat observation screen is located 2.24 m away. What isthe distance on the screen between the third-order red fringe andthird-order yellow-green fringe?

1b.
a) What, if any, phase change occurs when light, traveling in air,reflects from the interface between the air and a soap film (n =1.33)?
b) What, if any, phase change occurs when light, traveling in asoap film, reflects from the interface between the soap film and aglass plate (n = 1.52)?
c) Is the wavelength of the light in a soap film greater than,smaller than, or equal to the wavelength in a vacuum?
d) A soap film (n = 1.33) is 465 nm thick and lies on a glass plate(n = 1.52). Sunlight, whose wavelengths (in vacuum) extend from 380to 750 nm, travels through the air and strikes the filmperpendicularly. For which wavelength(s) in this range doesdestructive interference cause the film to look dark in reflectedlight?

Explanation / Answer

Slit separation d= 0.158 * 10 ^ -3 m

Wavelength of red light = 665 nm = 665 * 10 6 -9m

Wavelength of yellow ' = 565 * 10 ^ -9 m

Distance of the screen fom slits D = 2.24 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote