A thin uniform rod (mass = 2.0kg, length = 0.70m) is free torotate about a frict
ID: 1673986 • Letter: A
Question
A thin uniform rod (mass = 2.0kg, length = 0.70m) is free torotate about a frictionless pivot at one end. the rod is releasedfrom rest in the horizontal position. What is the magnitude of theangular acceleration of the rod at the instant it is 50 degreesbelow the horizontal? (g = 9.8 m/s2)A.) 7 rad/s2
B.) 9 rad/s2
C.) 13 rad/s2
D.) 5 rad/s2
E.) 15 rad/s2 A thin uniform rod (mass = 2.0kg, length = 0.70m) is free torotate about a frictionless pivot at one end. the rod is releasedfrom rest in the horizontal position. What is the magnitude of theangular acceleration of the rod at the instant it is 50 degreesbelow the horizontal? (g = 9.8 m/s2) A.) 7 rad/s2
B.) 9 rad/s2
C.) 13 rad/s2
D.) 5 rad/s2
E.) 15 rad/s2 B.) 9 rad/s2 C.) 13 rad/s2 D.) 5 rad/s2 E.) 15 rad/s2
Explanation / Answer
We know that S = r * where r = 0.70 m and = 50o = 50 * 0.0349radians = 1.74 radians or S = 0.70 * 1.74 = 1.22 m We know from the relation S = ut + (1/2)gt2 where u = 0 and g = 9.8 m/s2 or 1.22 = 0 * t + (1/2) * 9.8 * t2 or t2 = (1.22/4.9) or t = 0.498 s We know that v = u + gt or v = 0 + 9.8 * 0.498 = 4.9 m/s The linear velocity is v = r * w or w = (v/r) = (4.9/0.70) = 7 rad/s Let the angular acceleration of the rod be therefore weget w = wo + t or = (w - wo/t) = (7 - 0/0.498) = 14rad/s2 or t2 = (1.22/4.9) or t = 0.498 s We know that v = u + gt or v = 0 + 9.8 * 0.498 = 4.9 m/s The linear velocity is v = r * w or w = (v/r) = (4.9/0.70) = 7 rad/s Let the angular acceleration of the rod be therefore weget w = wo + t or = (w - wo/t) = (7 - 0/0.498) = 14rad/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.