Will rate lifesaver! Please explain each step indetail so that it\'s easy to und
ID: 1673792 • Letter: W
Question
Will rate lifesaver! Please explain each step indetail so that it's easy to understand and replicate on a test!thank you for your help. A ball of mass 0.120 kg isdropped from rest from a height of 1.25 m. It rebounds from thefloor to reach a height of 0.600 m.What impulse was given to the ball by the floor?----- kg·m/s Will rate lifesaver! Please explain each step indetail so that it's easy to understand and replicate on a test!thank you for your help. A ball of mass 0.120 kg isdropped from rest from a height of 1.25 m. It rebounds from thefloor to reach a height of 0.600 m.What impulse was given to the ball by the floor?
----- kg·m/s A ball of mass 0.120 kg isdropped from rest from a height of 1.25 m. It rebounds from thefloor to reach a height of 0.600 m.What impulse was given to the ball by the floor?
----- kg·m/s
Explanation / Answer
let the speed before hit the floor be v and rebound speed beu for energy conservation: (1/2)mv2 = mg*1.25m =>v = 2g*1.25m=(2*9.8m/s2*1.25m) =4.95m/s let up be positive, v = -4.95m/s also: (1/2)mu2 = mg*0.600m =>u = (2*9.8m/s2*0.600m) = 3.43 m/s impuse = P = mu - mv = 0.120kg*(3.43m/s - (-4.95m/s)) =1.0056 kg*m/s .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.