Find the flux of the Earth\'s magnetic field of magnitude5.00 x 10 -5 T, through
ID: 1673427 • Letter: F
Question
Find the flux of the Earth's magnetic field of magnitude5.00 x 10-5 T, through a square loop of area40.0 cm2 for the following. (a) when the field is perpendicular to theplane of the loop1 T·m2
(b) when the field makes a 30.0°angle with the normal to the plane of the loop
2 T·m2
(c) when the field makes a 90.0° angle with the normal to theplane
3 T·m2
(a) when the field is perpendicular to theplane of the loop
1 T·m2
(b) when the field makes a 30.0°angle with the normal to the plane of the loop
2 T·m2
(c) when the field makes a 90.0° angle with the normal to theplane
3 T·m2
Explanation / Answer
(a)the field is perpendicular to the plane of the loop=B*area=5.00 x 10-5*40*10-4=2*10-7T·m2
(b) the field makes a 30.0° angle with the normal to the plane ofthe loop =B*area*cos30=1.73*10-7T·m2 (c) the field makes a 90.0° angle with the normal tothe plane
=B*area*cos90=0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.