A 2000 kg truck traveling north at 41 km/h turns east andaccelerates to 57 kn/h.
ID: 1673370 • Letter: A
Question
A 2000 kg truck traveling north at 41 km/h turns east andaccelerates to 57 kn/h. What is the change in thetruck’s kinetic energy? What is the magnitude of the changein the linear momentum of the truck (kg m/s)? What is the directionof the change in the linear momentum of the truck (measuredclockwise from east)?Please provide me with the formulas and steps so I know how youcame to the final answers. A 2000 kg truck traveling north at 41 km/h turns east andaccelerates to 57 kn/h. What is the change in thetruck’s kinetic energy? What is the magnitude of the changein the linear momentum of the truck (kg m/s)? What is the directionof the change in the linear momentum of the truck (measuredclockwise from east)?
Please provide me with the formulas and steps so I know how youcame to the final answers.
Explanation / Answer
given that mass = m = 2000kg finnal spee = vf= 57km/h = 57 *103m/3600s = 15.83m/s intial speed = vi= 41km/hr =13.05m/s change in kinetic energy is K = 1/2*mvf2- 1/2 *mvi2 plug in values = ------J the magnitude of change in velocity v=(-vi)2 + (vf)2 = ---------km/h magnitude of change in momentum = p = mv = ----------kgm/s the angle sout of east is =tan-1 (vi/vf) =--------0 = ---------km/h magnitude of change in momentum = p = mv = ----------kgm/s the angle sout of east is =tan-1 (vi/vf) =--------0Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.