A city planner is working on the redesign of a hilly portion of acity. An import
ID: 1673193 • Letter: A
Question
A city planner is working on the redesign of a hilly portion of acity. An important consideration is how steep the roads can be sothat even low-powered cars can get up the hills without slowingdown. A particular small car, with a mass of 920 s . Using these data, calculate the maximum steepness of a hill. Find theta. I haven't a clue how to solve this. We discussed the problem inclass and the formula my professor gave uswas F-mgcos theta but I have no idea howto use this. Will rate lifesaver since this is due at midnight. km/h ) in 13.7 m/s (79 kg , can accelerate on a levelroad from rest to 22Explanation / Answer
the idea is that the max force the car can apply on levelground is found by first finding its acceleration . a = change in speed /time = 22 / 13.7 = 1.606m/s2 . so the force it can apply is F = ma = 920 * 1.606 = 1477.4 Newtons . This depends on the contact the car makes with the road...i.e. the friction force. We can write: . Force applied = coeff of friction *normal or F = u n . On level ground, the normal force is equal to the weight ofthe car. But on an incline, the normal force is the weight of thecar times cos (this is what your prof was tryingto direct you toward...) . So... now we can find the force the carcan apply to pull itself up the incline: . levelground: Flevel = u mg . incline: Fincline = u mg cos . Divide the equationsand Fincline / Flevel = cos or . Fincline = Flevel cos . Now... not only does the force the car pulls with decreasewhile on the incline... it ALSO has to fight against gravity! . Force of gravity pulling down incline = mgsin (note: when angle iszero, this force is zero... as it should be) . So finally... for the car to be able to drive up the hill, theforce the car can pull with must at least equal the force gravitypulls back with. Or... . Fincline = mgsin Flevel cos = mgsin . Divide both sides bycos Flevel = mg tan . tan = Flevel / mg = 1477.4 / 920 * 9.80 = 0.16386 . = arctan (0.16386) = 9.31 degrees is the maxangle wow! yeah,this was a sneaky problem . so the force it can apply is F = ma = 920 * 1.606 = 1477.4 Newtons . This depends on the contact the car makes with the road...i.e. the friction force. We can write: . Force applied = coeff of friction *normal or F = u n . On level ground, the normal force is equal to the weight ofthe car. But on an incline, the normal force is the weight of thecar times cos (this is what your prof was tryingto direct you toward...) . So... now we can find the force the carcan apply to pull itself up the incline: . levelground: Flevel = u mg . incline: Fincline = u mg cos . Divide the equationsand Fincline / Flevel = cos or . Fincline = Flevel cos . Now... not only does the force the car pulls with decreasewhile on the incline... it ALSO has to fight against gravity! . Force of gravity pulling down incline = mgsin (note: when angle iszero, this force is zero... as it should be) . So finally... for the car to be able to drive up the hill, theforce the car can pull with must at least equal the force gravitypulls back with. Or... . Fincline = mgsin Flevel cos = mgsin . Divide both sides bycos Flevel = mg tan . tan = Flevel / mg = 1477.4 / 920 * 9.80 = 0.16386 . = arctan (0.16386) = 9.31 degrees is the maxangle wow! yeah,this was a sneaky problemRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.