A lazy Susan consists of a heavy plastic disk mounted on africtionless bearing r
ID: 1673122 • Letter: A
Question
A lazy Susan consists of a heavy plastic disk mounted on africtionless bearing resting on a vertical shaft through itscenter. The cylinder has a radius R = 10 cm and mass M = 0.23 kg. A cockroach (mass m = 0.015 kg) ison the lazy Susan, at a distance of 10 cmfrom the center. Both the cockroach and the lazy Susan areinitially at rest. The cockroach then walks along a circular pathconcentric with the axis of the lazy Susan at a constant distanceof 10 cm from the axis of the shaft. Ifthe speed of the cockroach with respect to the lazy Susan is 0.01m/s, what is the speed of the cockroach with respect to theroom?answer in mm/s
Explanation / Answer
v is the speed with respect to the room v' is the speed with respect to the lazy Susan Lf =Li =0 Lf = Iw - mvR So mvR = Iw = 1/2 MR^2 .w v = M/2m * wR v' = v + wR = (M/2m + 1)*wR v/v' = (M/2m) / (M/2m + 1) = M/(M+2m) v = Mv'/(M+2m) = 0.23*0.01/(0.23+2*0.015) = 8.85E-3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.