Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A lathe was designed to operate from a 240 V supply to obtain the 1200 W power.

ID: 1270881 • Letter: A

Question

A lathe was designed to operate from a 240 V supply to obtain the 1200 W power. 1. What turns ratio Np/Ns required on a transformer to operate a 120V ac supply? 2. Step up? Or step down? 3. What current will draw from the 120V line? A lathe was designed to operate from a 240 V supply to obtain the 1200 W power. 1. What turns ratio Np/Ns required on a transformer to operate a 120V ac supply? 2. Step up? Or step down? 3. What current will draw from the 120V line? 1. What turns ratio Np/Ns required on a transformer to operate a 120V ac supply? 2. Step up? Or step down? 3. What current will draw from the 120V line?

Explanation / Answer

1. NP/NS=Vin/Vout

=120/240=0.5

2. As NP/NS <1 it is step down transformer.

3. V*I=power

                120*I=1200

                I=10 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote