This is a question I have to solve from: University Physics with Modern Physics(
ID: 1672753 • Letter: T
Question
This is a question I have to solve from: University Physics with Modern Physics(12th) by Young,Freedman Problem 78 I know the question is from this book however the solution oncramster is not the solution needed for the question askedwith number 78A 4.92-g bullet is shotthrough a 0.95-kg wood blocksuspended on a string 2.00 m long. The center of mass of the blockrises a distance of 0.42 cm. Find thespeed of the bullet as it emerges from the block if its initialspeed is 402 m/s.
This is a question I have to solve from: University Physics with Modern Physics(12th) by Young,Freedman Problem 78 I know the question is from this book however the solution oncramster is not the solution needed for the question askedwith number 78
A 4.92-g bullet is shotthrough a 0.95-kg wood blocksuspended on a string 2.00 m long. The center of mass of the blockrises a distance of 0.42 cm. Find thespeed of the bullet as it emerges from the block if its initialspeed is 402 m/s.
Explanation / Answer
Mass of bullet m = 4.92 * 10 ^ -3 kg
Mass of wood M = 0.95 kg
Length L = 2m
Height h = 0.42 cm =0.42 * 10 ^ -2 m
Initia; speed of the bullet v = 402 m / s
We know speed of the wood just after collision V = [ 2gh]
= 0.2869 m / s
From law of conservation of energy ,
Initial K.E of bullet = K.E of bullet just after collision + K.Eof wood just after collision
( 1/ 2) mv ^ 2 =( 1/ 2) mv ‘ ^ 2 + ( 1/ 2) M V ^ 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.