A 66.0 kg astronaut is stranded at a distance of 12.0m from hisship in free spac
ID: 1672490 • Letter: A
Question
A 66.0 kg astronaut is stranded at a distance of 12.0m from hisship in free space. In order to get back to the ship, he throws a0.50 kg piece of equipment with a speed of 4.0 m/s directly awayfrom the space ship. How long will it take the astronaut to reachthe ship?Can you please show me a step-by-step process along with anexplanation, formulas used and needed, as well as any conversionsnecessary. Thanks!!
Can you please show me a step-by-step process along with anexplanation, formulas used and needed, as well as any conversionsnecessary. Thanks!!
Explanation / Answer
mass of astronaut m = 66 kg
distance S= 12 m
Mass of equipment M = 0.5 kg
Speed of equipment V = 4 m / s
From law of conservation of momentum , speed of astronaut v= MV / m
v = 0.0303 m / s
Therefore required time t = S / v
= 396 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.