These two questions have me quite confused. Can someone showme how to work throu
ID: 1671775 • Letter: T
Question
These two questions have me quite confused. Can someone showme how to work through these? Thanks in advance, I will ratelifesaver!
1) A solenoid of 200 turns carrying a current of 2 A has alength of 25cm. What is the magnitude of the magnetic fieldat the center of the solenoid?
*(answer= 2mT)*
2) The maximum current in a superconducting solenoid can beas large as 3.53 kA. If the number of turns per meter in sucha solenoid is 2430, what is the magnitude of the magnetic field itproduces?
*(answer= 10.8T)*
Explanation / Answer
No.of truns N = 200
Current I = 2A
Length L = 25 cm =0.25 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.