A rectangular loop of wire that is 11 cm wide and 21 cmlong lies in the x — y pl
ID: 1671646 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire that is 11 cm wide and 21 cmlong lies in the x—y plane. The loop is ina region where the magnetic field is B =1.6 T and makes and angle of62° with the z axis.What is the magnitude of the magnetic flux through theloop?I'm having difficulties here, wouldn't the flux be =BAcos? When I type that in it is wrong. Don'tknow what to do. A rectangular loop of wire that is 11 cm wide and 21 cmlong lies in the x—y plane. The loop is ina region where the magnetic field is B =1.6 T and makes and angle of62° with the z axis.What is the magnitude of the magnetic flux through theloop?
I'm having difficulties here, wouldn't the flux be =BAcos? When I type that in it is wrong. Don'tknow what to do.
Explanation / Answer
= B* A * cos here = anglebetween normal to plane of loop and B A = 0.11 *0.21 = 0.0231 m2 = 1.6 *0.0231 * cos 620 = 1.735 *10-2 Wb = 1.735 *10-2 WbRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.