A rectangular loop consists of 124 closely wrapped turns and has dimensions 0.40
ID: 1398746 • Letter: A
Question
A rectangular loop consists of 124 closely wrapped turns and has dimensions 0.400 m by 0.300 m. The loop is hinged along the y-axis, and the plane of the coil makes an angle of 30.0° with the x-axis (see figure below).
What is the magnitude of the torque exerted on the loop by a uniform magnetic field of 0.872 T directed along the x-axis when the current in the windings has a value of 1.20 A in the direction shown?
N · m
What is the expected direction of rotation of the loop?
clockwise as viewed from abovecounterclockwise as viewed from the above The magnitude is zero.
Explanation / Answer
Formula for the Torque is T = B*i*A*N*cos(theta)
here theta = 30 degrees
B is the magnetic field = 0.872 T
i is the current in the coil = 1.2 A
A is the area of the coil = 0.4*0.3 = 0.12 m^2
N is the no.of loops = 124
Then T = 0.872*1.2*0.12*124*cos(30) = 13.5 N-m
counter clock wise for the above
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.