A rectangular coil with 5 turns of width = 0.300 cm and length = 0.500 cm has a
ID: 1631908 • Letter: A
Question
A rectangular coil with 5 turns of width = 0.300 cm and length = 0.500 cm has a total resistance of 5 W. It moves with velocity = 3.12 m/s into a uniform magnetic field of 54.6 mT as shown. (a) what is the magnitude and direction of the current induced in the loop as it enters the B field.
(b) What is the force on the loop (magnitude and direction) as it enters the field.
(c) What is the force on the loop while it is completely within the B field? (d) What is the direction of the induced current as it leaves the field?
(d) Several hours after the current reaches its maximum value, the battery fails - producing no voltage, but keeping the circuit connection closed. Will there be current in the circuit? If so, in what direction will it flow? Explain your answer.
Explanation / Answer
a )
the current is
i = B w v / R
= 54.6 X 10-3 X 0.3 X 10-2 X 3.12 / 5
i = 1.022 X 10-4 A
direction of induced current is in anticlockwise
b )
F = i w B
F = 1.022 X 10-4 X 0.3 X 10-2 X 54.6 X 10-3
F = 1.67 X 10-8 N
direction is into the right side
c )
the loop while it is completely within the B field then force willbe zero
d )
the direction of induced current is clockwise
e )
the induced current is same
and
direction is in anti-clockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.