A constant current of I = 15 A exists in asolenoid whose inductance is L = 3.0 H
ID: 1671009 • Letter: A
Question
A constant current of I = 15 A exists in asolenoid whose inductance is L = 3.0 H. Thecurrent is then reduced to zero in a certain amount of time.(a) If the current goes from 15 to 0A in a time of 75 ms, what is the emf inducedin the solenoid? (b) How much electrical energy isstored in the solenoid? (c) At what rate must theelectrical energy be removed from the solenoid when the current isreduced to 0 A in a time of 75 ms? Notethat the rate at which energy is removed is the power.
Chapter 22, Problem 52 GOExplanation / Answer
(a) the emf induced in the solenoid is emf = - L (I / t) =.......... V (b) the energy stored in the solenoid is E = (1 / 2) L i2 (c) the power dissipated is P = E / t = ........ W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.