A 10.0 kg block is dragged overa rough, horizontal surface by a 73.0 N force act
ID: 1670698 • Letter: A
Question
A 10.0 kg block is dragged overa rough, horizontal surface by a 73.0 N force acting at 20.0° above thehorizontal. The block is displaced 4.50 m, and the coefficient of kinetic frictionis 0.300. (a) Find the work done on the block by the 73.0 N force.J
(b) Find the work done on the block by the normal force.
J
(c) Find the work done on the block by the gravitational force.
J
(d) What is increase in internal energy of the block-surface systemdue to friction?
J
(e) Find the total change in the block's kinetic energy.
J (a) Find the work done on the block by the 73.0 N force.
J
(b) Find the work done on the block by the normal force.
J
(c) Find the work done on the block by the gravitational force.
J
(d) What is increase in internal energy of the block-surface systemdue to friction?
J
(e) Find the total change in the block's kinetic energy.
J
Explanation / Answer
Mass m = 10 kg
Force F = 73 N
Angle = 20 degrees
Displacement S= 4.5 m
Coeffcient of kinetic friction = 0.3
(a). work done W = FS cos 20
= 308.68 J
(b). work done by normal force = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.