A 10-loop circular coil has a radius of 10.0 cm. It is oriented so that the fiel
ID: 1307892 • Letter: A
Question
A 10-loop circular coil has a radius of 10.0 cm. It is oriented so that the field lines of a magnetic field are normal to the area of the coil. Suppose that the magnetic field is varied so that B increases from 0.0 T to 5.0 T in a time of 1.0 milliseconds. Find the induced voltage in the coil. The cylindrical permanent magnet in the center of the below figure induces a voltage in the coils as the magnet moves toward the right or the left. Find the directions of the induced currents through both resistors when the magnet is moving toward the right and toward the left. In each case discuss the voltage across the resistor: A hemispherical surface of radius R = 1meter is placed in a uniform magnetic field as shown in the below figure. What is the magnetic flux through the hemispherical surface if B = 5.0 Tesla.?Explanation / Answer
1) induced voltage e = N*d(B*A)/dt = N*A*dB/dt = N*pi*r^2*dB/dt = 10*3.142*0.1^2*(5-0)/10^-3 = 1571 v...
2) left side resistor A) when it was moving right flux through the coil increases and induce current must oppose the increase of flux....
in clock wise direction i.e from B to A
B) when it was moving left flux through the coil decreases and induce current must oppose the decrease of flux....
in Anti clock wise direction i.e from A to B...
Right side resistor A) when it was moving left flux through the coil increases and induce current must oppose the increase of flux....
in anti clock wise direction i.e from C to D
B) when it was moving Right flux through the coil decreases and induce current must oppose the decrease of flux....
in clock wise direction i.e from D to C....
V_AB = I_AB*R_AB...
V_CD = I_CD*R_CD.......
3) Flux phi = B*A = 5*3.142*1^2 = 15.71 Wb
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.