A 1100 kgcar is pulling a 320 kg trailer. Together, the car and trailer havean a
ID: 1670340 • Letter: A
Question
A 1100 kgcar is pulling a 320 kg trailer. Together, the car and trailer havean acceleration of 2.01 m/s2 in the forward direction.Neglecting frictional forces on the trailer, determine thefollowing (including sign).
(a) thenet force on the car
1N
(b) the net force on the trailer
2N
(c) the force exerted by the trailer on the car
3N
(d) the resultant force exerted by the car on the road
magnitude
4N
direction
5°(counterclockwise from the positive x axis)
magnitude
4N
direction
5°(counterclockwise from the positive x axis)
Explanation / Answer
a,F1=(m1+m2)*a=(1100+320)*2.01=2854.2 N b,F2=m2*a=320*2.01=643.2 N c, the force exerted by the trailer on the car is 643.2 N d,the resultant force exerted by the car on the road is 2854.2-643.2=2211 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.