Two coils have mutual inductance M=3.25*10-4H. The current iin the first coil in
ID: 1670186 • Letter: T
Question
Two coils have mutual inductance M=3.25*10-4H. The current iin the first coil increases at a uniform rate of 830A/s. a.) What is the magnitude of the induced emf in the secondcoil? Is it constant? I am wondering how we know that the magnitude is constant. Ihad no problems solving the problem but am struggling with theconcept of constant magnitude. Thank you. Two coils have mutual inductance M=3.25*10-4H. The current iin the first coil increases at a uniform rate of 830A/s. a.) What is the magnitude of the induced emf in the secondcoil? Is it constant? I am wondering how we know that the magnitude is constant. Ihad no problems solving the problem but am struggling with theconcept of constant magnitude. Thank you.Explanation / Answer
induced emf= M di / dt = - 3.25 x10-4 * 830 = -0.269V as M and di/dt constant magnitude of emf constant.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.