Two classes of stock authorized: $100 par preferred and $2 par common how do you
ID: 2381139 • Letter: T
Question
Two classes of stock authorized: $100 par preferred and $2 par common
how do you record this transaction?
May 18 Issues 30,000 additional shares of $2 common stock for $75 per share.
May 25 Issue 8,000 shares of preferred stock for $125 per share.
July 1 Declare a cash dividend of $1.25 per share on common stock and $3.00 per share on preferred stock to all stockholders of
record on July 15.
July 31 Pay the cash dividend declared on July 1.
August 15 Repurchase 9000 shares of treasury stock for $70 per share.
October 1 Reissue 4000 shares of treasury stock purchased on August 15 for $75 per share.
Explanation / Answer
May-18
Debit cash [30000*75] = 2250000
Credit common stock [30000*2] =60000
Credit cash paid in excess of capital [30000*(75-2)] =2190000
May -25
Debit cash [8000*125] =1000000
Credit preferred stock =1000000
July-1
Debit dividend on common stock [1.25*30000] =37500
Debit dividend on preferred stock [3*8000] =24000
Credit dividend payable on common stock = 37500
Credit dividend payable on preferred stock=24000
July 31
Debit dividend payable on common stock = 37500
Debit dividend payable on preferred stock=24000
Credit cash [37500+24000] =61500
August 15
Debit treasury stock [9000*70] =630000
Credit cash = 630000
October -1
Debit cash [4000*75 ] =300000
Credit treasury stock [4000*70] = 280000
Credit cash paid in excess of capital [4000*5] =20000
May-18
Debit cash [30000*75] = 2250000
Credit common stock [30000*2] =60000
Credit cash paid in excess of capital [30000*(75-2)] =2190000
May -25
Debit cash [8000*125] =1000000
Credit preferred stock =1000000
July-1
Debit dividend on common stock [1.25*30000] =37500
Debit dividend on preferred stock [3*8000] =24000
Credit dividend payable on common stock = 37500
Credit dividend payable on preferred stock=24000
July 31
Debit dividend payable on common stock = 37500
Debit dividend payable on preferred stock=24000
Credit cash [37500+24000] =61500
August 15
Debit treasury stock [9000*70] =630000
Credit cash = 630000
October -1
Debit cash [4000*75 ] =300000
Credit treasury stock [4000*70] = 280000
Credit cash paid in excess of capital [4000*5] =20000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.