a crane lifts a 10,000 kg pile driver to a height of 10 metersevery cycle and th
ID: 1670046 • Letter: A
Question
a crane lifts a 10,000 kg pile driver to a height of 10 metersevery cycle and then releases it to a free fall and drive a pileinto the river bed. the time to raise the pile driver averages 30seconds.how much work is done each time the crane lifts the piledriver? what is the potential energy after the pile driver israised? a crane lifts a 10,000 kg pile driver to a height of 10 metersevery cycle and then releases it to a free fall and drive a pileinto the river bed. the time to raise the pile driver averages 30seconds.
how much work is done each time the crane lifts the piledriver? what is the potential energy after the pile driver israised?
Explanation / Answer
given that mass of crane = m = 10,000kg height = h= 10m time = t = 30sec work done W = F.scos = mg h cos180 = 10,000*9.8 * 10 * (-1) = - 9.8 * 105J potential energy after raised = P.E = -mgh = -9.8 * 105 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.