A magnetic dipole with a dipole moment of magnitude 0.0205 J/T isreleased from r
ID: 1669869 • Letter: A
Question
A magnetic dipole with a dipole moment of magnitude 0.0205 J/T isreleased from rest in a uniform magnetic field of magnitude 56.3mT. The rotation of the dipole due to the magnetic force on it isunimpeded. When the dipole rotates through the orientation whereits dipole moment is aligned with the magnetic field, its kineticenergy is 0.668 mJ. (a) What is the initial anglebetween the dipole moment and the magnetic field?(b) What is the angle when the dipole is next(momentarily) at rest?Note: These values are different from the one' in the textbook.
Explanation / Answer
Magnetic dipole moment = 0.0205 J /T Magnetic field B = 56.3 m T Kinetic Energy K.E = 0.668 m J Kinetic Energy k.E = U ( i ) - U(f ) = B cos i - B cosf = B ( 1 - cosi) ( f = 0 ) 0.668*10 -3 J = 0.0205 *56.3*10-3 T ( 1 - cos i ) calculate the above to get solutionRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.