A magnetic dipole with a dipole moment of magnitude 0.020 J/T is released from r
ID: 1431856 • Letter: A
Question
A magnetic dipole with a dipole moment of magnitude 0.020 J/T is released from rest in a uniform magnetic field of magnitude 56 mT. The rotation of the dipole due to the magnetic force on it is unimpeded. When the dipole rotates through the orientation where its dipole moment is aligned with the magnetic field, its kinetic energy is 0.70mJ.
(a) What is the initial angle between the dipole moment and the magnetic field?
= _____ °
(b) What is the angle when the dipole is next (momentarily) at rest?
= _____ °
Explanation / Answer
m = 0.020 J/T, B=56mT = 0.056 T, U = 0.70 mJ = 0.0007 J
(a) U = -mB cos
0.0007 = - (0.020) (0.056) cos
= 51.31o
(b) The angle should be same but in the opposite direction. so
' = 180o +
' = 180o + 51.31o
' = 231.31o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.