The electric motor of a model train accelerates the train fromrest to 0.575 m/s
ID: 1669565 • Letter: T
Question
The electric motor of a model train accelerates the train fromrest to 0.575 m/s in 22.0 ms. The total mass of the train is 875 g.Find the average power delivered to the train during itsacceleration.1 W
will rate lifsaver if you can explain how to solveproblem in detail. thank you The electric motor of a model train accelerates the train fromrest to 0.575 m/s in 22.0 ms. The total mass of the train is 875 g.Find the average power delivered to the train during itsacceleration.
1 W
will rate lifsaver if you can explain how to solveproblem in detail. thank you
Explanation / Answer
vi = 0, vf =0.575m/s,t=22.0*10-3s, work done by the motor is equal to increase in Kineticenenrgy Work W = (1/2)mvf2 - 0 =0.5*0.875kg*(0.575m/s)2 =0.145J power P=W/t = 0.145J/22.0*10-3s =6.59W answer: 6.59W work done by the motor is equal to increase in Kineticenenrgy Work W = (1/2)mvf2 - 0 =0.5*0.875kg*(0.575m/s)2 =0.145J power P=W/t = 0.145J/22.0*10-3s =6.59W answer: 6.59WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.