A child is twirling a 0.0165-kg ball on a string in ahorizontal circle whose rad
ID: 1669517 • Letter: A
Question
A child is twirling a 0.0165-kg ball on a string in ahorizontal circle whose radius is 0.130 m. The ball travels oncearound the circle in 0.649 s. (a) Determine thecentripetal force acting on the ball. (b) If thespeed is doubled, by what factor does the centripetal forceincrease?This would be the third time i ask for this question and noonle seems to get it right for part b. Please can someone help andgive me the right answer for part b and also give the right unitfor it cause its not N. Thanks A child is twirling a 0.0165-kg ball on a string in ahorizontal circle whose radius is 0.130 m. The ball travels oncearound the circle in 0.649 s. (a) Determine thecentripetal force acting on the ball. (b) If thespeed is doubled, by what factor does the centripetal forceincrease?
This would be the third time i ask for this question and noonle seems to get it right for part b. Please can someone help andgive me the right answer for part b and also give the right unitfor it cause its not N. Thanks
Explanation / Answer
Mass m = 0.0165 kg
Radius r= 0.13 m
Period T = 0.649 s
Angular speed w = 2 ( pi ) / T
= 9.681 rad / s
Centripetal force F = mrw ^ 2
= 0.201 N
(b). Speed v ' = 2v
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.