An alpha particle (the nucleus of helium nucleus with charge+2e and mass 4.0u (
ID: 1669391 • Letter: A
Question
An alpha particle (the nucleus of helium nucleus with charge+2e and mass 4.0u ( 1u = 1.66 x 10-27) moves in acircular orbit of radius R=12cm in a uniform magnetic field of0.25T. Where the magnetic field is perpendicular to theplane. a) the speed of the alpha particle b) the period of the circular motion c) the direction of the rotation An alpha particle (the nucleus of helium nucleus with charge+2e and mass 4.0u ( 1u = 1.66 x 10-27) moves in acircular orbit of radius R=12cm in a uniform magnetic field of0.25T. Where the magnetic field is perpendicular to theplane. a) the speed of the alpha particle b) the period of the circular motion c) the direction of the rotationExplanation / Answer
Charge q = 2e = 2 * 1.6 * 10 ^ -19 C
Mass m = 4 u = 4 8 1.67 * 10 ^ -27 kg
Radius r = 12 cm =0.12 m
Magnetic field B = 0.25 T
In magnetic field Bvq = mv ^ 2/ r
From this speed v = Bqr / m
Plug the values weget v = 1.437 * 10 ^ 6 m / s
(b). Angular speed w = v / r
= 11.976 * 10 ^ 6 rad / s
Period of the circular motion T = 2(pi) / w
= 5.246 * 10 ^ -7 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.