A positively charged plate is help 5.0 cm above a negativelycharged plate. The p
ID: 1669052 • Letter: A
Question
A positively charged plate is help 5.0 cm above a negativelycharged plate. The potential difference between the two plates is500 MV. A negatively charged object of mass 3.00 grams is plaved onthe bottom plate. If the object has a total charge of 100 millionelectrons, what is the speed at the top? (you can ignoregravity)A positively charged plate is help 5.0 cm above a negativelycharged plate. The potential difference between the two plates is500 MV. A negatively charged object of mass 3.00 grams is plaved onthe bottom plate. If the object has a total charge of 100 millionelectrons, what is the speed at the top? (you can ignoregravity)
Explanation / Answer
The kinnetic energy of the negatively charged object as itreaches the top plate is equal to the work done on the charge as itmoves from the bottom to the top plate therefore we getK = W or (1/2)m * v2 = V * q or v2 = 2V * q/m or v = (2V * q/m)1/2 ----------(1) where V = 500 MV = 500 * 106 V,q = 100 millionelectrons = 100 * 106 electrons = 108 * 1.6 *10-19 C = 1.6 * 10-11 C and m = 3.00 grams = 3.00 *10-3 kg Substituting the above values in equation (1) we get the speedat the top. where V = 500 MV = 500 * 106 V,q = 100 millionelectrons = 100 * 106 electrons = 108 * 1.6 *10-19 C = 1.6 * 10-11 C and m = 3.00 grams = 3.00 *10-3 kg Substituting the above values in equation (1) we get the speedat the top.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.