Two rings of radius 5 cm are 22 cm apart and concentric with acommon horizontal
ID: 1669012 • Letter: T
Question
Two rings of radius 5 cm are 22 cm apart and concentric with acommon horizontal x-axis. What is the magnitude of theelectric field midway between the rings if both rings carry acharge of +30 nC? Please provide answer inN/C. Answer:_________________________ N/C Two rings of radius 5 cm are 22 cm apart and concentric with acommon horizontal x-axis. What is the magnitude of theelectric field midway between the rings if both rings carry acharge of +30 nC? Please provide answer inN/C. Answer:_________________________ N/CExplanation / Answer
Radius R = 5 cm =0.05 m
Separation r = 22 cm =0.22 m
Charge q = 30 nC = 30 * 10 ^ -9 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.