Does it take longer to accelerate from 0-50mph or from50-100mph? If it took 5 se
ID: 1667403 • Letter: D
Question
Does it take longer to accelerate from 0-50mph or from50-100mph? If it took 5 seconds to accelerate from 0-50mph and used 1gallon of gas is it right to assume that it will only take oneadditional gallon to go from 50-100mph and that it too will onlytake 5 seconds?This is just something my friends and I were discussing. Somesay that since the car is already moving it will take less time forit to make the next speed gap and it will use less gas and otherssaid that they heard on top gear that it takes twice as much energyto accelerate to twice the current speed which lead them to thinkthat it would use twice the amount of gas but it would take thesame amount of time.
I am party to the second camp. Twice the gas, same amount oftime. Answer the sooner the better I suppose. If it took 5 seconds to accelerate from 0-50mph and used 1gallon of gas is it right to assume that it will only take oneadditional gallon to go from 50-100mph and that it too will onlytake 5 seconds?
This is just something my friends and I were discussing. Somesay that since the car is already moving it will take less time forit to make the next speed gap and it will use less gas and otherssaid that they heard on top gear that it takes twice as much energyto accelerate to twice the current speed which lead them to thinkthat it would use twice the amount of gas but it would take thesame amount of time.
I am party to the second camp. Twice the gas, same amount oftime. Answer the sooner the better I suppose.
Explanation / Answer
First equation gives timeas t = (v- u) / a v = finalspeed, u = initialspeed, a = acceleration Assuming acceleration to be constant, thedifference (v - u) is same which means that the time taken will besame for 0 - 50 mph and 50 - 100 mph. Initialenergy K1 = 0 (Caris at rest) energy at 50mph = (1/2) * m *v12 = 0.5* m * 502 = 1250* m K.E.gained K1 = 1250* m units energy at 100mph = 0.5 * m * 1002 = 5000* m K.E.gained K2 = 5000* m - 1250 * m = 3750* m units Since energy gained in from 50 mph - 100 mphis 3 times energy gained from 0 - 50 mph, three times gas ( not twice) gaswill be consumed. = 5000* m K.E.gained K2 = 5000* m - 1250 * m = 3750* m units Since energy gained in from 50 mph - 100 mphis 3 times energy gained from 0 - 50 mph, three times gas ( not twice) gaswill be consumed.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.