An automobile has a mass of 2300kg and a velocity of +16m/s. It makes a rear-end
ID: 1666970 • Letter: A
Question
An automobile has a mass of 2300kg and a velocity of +16m/s. It makes a rear-end collision with a stationary car whose mass is1800kg. The cars lock bumpers and skid off together with thewheels locked. a) what is the velocity of the two cars just afterthe collision? b) find the impulse (magnitude and direction) thatacts on the skidding cars from just after the collision until theycome to a halt. c) if the coefficient of kinetic friction betweenthe wheels of the cars and the pavement is k=0.80,determine how far the cars skid before coming to rest.answer: a)+9.0m/s b)-3.7*104 Ns c) 5.2m
Explanation / Answer
mass m = 2300 kg
initial velocity u = 16 m / s
m ‘ = 1800 kg
u ‘ = 0
from law of conservation of momentum , mu + m’ u ‘ =( m+ m’ ) v
from this v = [ mu + m’ u ‘ ] / ( m +m’ )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.