You are the juror of a case involving a drunken driverwhose 954.0 kg sports car
ID: 1666926 • Letter: Y
Question
You are the juror of a case involving a drunken driverwhose 954.0 kg sports car ran into a stationary 1961.0 kg stationwagon stopped at a red traffic light. The cars stuck together andslid with locked wheels for 14.0 m before coming to rest. Thecoefficient of sliding friction on the dry road was 0.7. Estimatethe speed of the sports car when it hit the station wagon.Estimate the instantaneous acceleration of thesports car during the actual collision if the colliding cars reachthe same final speed after collapsing a combined total distance of0.8 m.
Explanation / Answer
Mass of car m = 954.0 kg mass of wagon M = 1961 kg distance S = 14 m The coefficient of sliding friction on the dry road = 0.7 Accleration a = - g = -6.86 m / s ^ 2 Initial velocity of the car & wagon aftercollision u = u final velocity v = 0 from the relation v ^ 2- u ^ 2= 2aS -u^ 2 = 2 ( -6.86) 14 u = 13.85 m / s Let the initial velocity of the car be U Initial velocity of the wagon U ' = 0 from law of conservation of momentum , mU + M U ' = ( m + M )u m U = ( m+ M ) u from this U = 42.34 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.