You are the ground control commander of a 2000 kg scientific rocket that is appr
ID: 2241304 • Letter: Y
Question
You are the ground control commander of a 2000 kg scientific rocket that is approaching Mars at a speed of 43314 km/hr. It needs to quickly slow to 15000 km/hr to begin a controlled descent to the surface. If the rocket enters the Martian atmosphere too fast it will burn up, and if it enters too slowly, it will use up its maneuvering fuel before reaching the surface and will crash. The rocket has a new braking system: Several 5.0 kg "bullets" on the front of the rocket can be fired straight ahead. Each has a high-explosive charge that fires it at a speed of 143000 m/s relative to the rocket. You need to send the rocket an instruction to tell it how many bullets to fire. Success will bring you fame and glory, but failure of this $500,000,000 mission will ruin your career.
Explanation / Answer
Initial momentum = m * vi(rocket)
Final momentum = (m - 5n) * vf(rocket)
Momentum of bullet = N * 5 kg * v(bullet)
Momentum of bullet = Inital momentum - Final momentum
Velocity of rocket
= 43314 km/hr
= (43314*1000) /(60*60)
= 12031.67 m/s
Final velocity
= 15000 km/hr
= (15000*1000) / 3600
= 4166.67 m/s
(2000kg)(12031.67 m/s) - (2000kg - N * 5 kg) * 4166.67 m/s = N * 5 kg * 143000 m/s
24063340 - 41666700 N = 715000 N
24063340 = 42381700 N
N = 0.568 bullets
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.