Suppose 1.0 mol of a monatomic ideal gas initially at 10 L and316 K is heated at
ID: 1666815 • Letter: S
Question
Suppose 1.0 mol of a monatomic ideal gas initially at 10 L and316 K is heated at constant volume to632 K, allowed to expand isothermally toits initial pressure, and finally compressed at constant pressureto its original volume, pressure, and temperature. (a) What is the net energy entering the system(the gas) as heat during the cycle?1 J
(b) What is the net work done by the gas during the cycle?
2 J
(c) What is the efficiency of the cycle?
3%
- Read the eBook
1 J
(b) What is the net work done by the gas during the cycle?
2 J
(c) What is the efficiency of the cycle?
3%
- Read the eBook
Explanation / Answer
equation for ideal gases: P1*V1=nRT1Work done by gas onthe cycle W=RT2*ln(V3/V1){work down byisothermal process} + P1*(V1-V3) T2=632 K; P2/T2=P1/T1=>P2=2P1 P2V2=P1V3=>V3=2*V2=2V1 => W=RT2*ln(T2/T1)-R*T1=1014.4 J energy entered when the gas undergoes constant volume &isothermal processes Q=R*T2ln2 +3/2*R*(632-316)=7579.3 J efficiency: e=W/Q=13.38 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.