How long does it take an automobile traveling in the left laneof a highway at 65
ID: 1666350 • Letter: H
Question
How long does it take an automobile traveling in the left laneof a highway at 65.0 km/h to overtake(become even with) another car that is traveling in the right laneat 25.0 km/h when the cars' frontbumpers are initially 110 mapart? (the answer is in s) How long does it take an automobile traveling in the left laneof a highway at 65.0 km/h to overtake(become even with) another car that is traveling in the right laneat 25.0 km/h when the cars' frontbumpers are initially 110 mapart? (the answer is in s)Explanation / Answer
Given velocities V = 65 km / h
V ‘ = 25 km / h
Relative velocity v = V – V ‘ = 40 km / h
= 40 * ( 5/ 18) m / s
= 11.1111 m / s
Distance S = 110 m
So, required time t = S / v
= 9.9 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.