How long does it take electrons to get from a car battery to the starting motor?
ID: 1284944 • Letter: H
Question
How long does it take electrons to get from a car battery to the starting motor? Assume the current is 340 A and the electrons travel through a copper wire with cross-sectional area 0.260 cm2 and length 0.860 m. The number of charge carriers per unit volume is 8.49 1028 m-3.
Number Unit How long does it take electrons to get from a car battery to the starting motor? Assume the current is 340 A and the electrons travel through a copper wire with cross-sectional area 0.260 cm2 and length 0.860 m. The number of charge carriers per unit volume is 8.49 I 1/2 1028 m-3. Number UnitExplanation / Answer
apply drift speed vd = i/neA
Vd = 340/(8.49e28 * 1.6e-19 * 0.26e-4)
vd = 9.62 *10^-4 m/s
now V = d/t
so t = 0.860/9.62*10^-4
t = 893.2 secs or 893.3/60 = 14.89 mins
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.