A car with a mass of 1000kg is traveling with a velocity of12m/s.The friction du
ID: 1665776 • Letter: A
Question
A car with a mass of 1000kg is traveling with a velocity of12m/s.The friction due to air resistance is 750N. a)What is the magnitude of the force needed(bythe engine) to accelerate the car to 18.9m/s in 4.5s? b)What is the magnitude of the force neededto keep the car at a constant velocity c)How far will it travel in 4.5(in problema)? A car with a mass of 1000kg is traveling with a velocity of12m/s.The friction due to air resistance is 750N. a)What is the magnitude of the force needed(bythe engine) to accelerate the car to 18.9m/s in 4.5s? b)What is the magnitude of the force neededto keep the car at a constant velocity c)How far will it travel in 4.5(in problema)?Explanation / Answer
First, you need to calculate the acceleration a = v-vo/t = 18.9m/s - 12m/s/4.5s =1.533m/s2 Fnet = Fapplied - Ff Fapplied = Fnet + Ff = ma +Ff = 1000kg *1.53m/s2 + 750N = 2280N B) If the force due to friction is 750, and moving at constantvelocity means there is no accleration and no net force, theapplied force must be equal to the frictional force: 750N C) x = vot + 1/2at2 = 12m/s *4.5s + 1/21.53m/s2 *4.5s2 = 69.49m Hope that helps = 69.49m Hope that helpsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.