A person makes ice tea by adding ice to 1.8kg of hot tea,intially at 80 degrees
ID: 1665590 • Letter: A
Question
A person makes ice tea by adding ice to 1.8kg of hot tea,intially at 80 degrees C. How many kilograms of ice, intially at 0degress C, are required to bring the mixture to 10 degrees C? I understand that Q=mCT I just don't know how to applyit to the problem and find the answer. A person makes ice tea by adding ice to 1.8kg of hot tea,intially at 80 degrees C. How many kilograms of ice, intially at 0degress C, are required to bring the mixture to 10 degrees C? I understand that Q=mCT I just don't know how to applyit to the problem and find the answer.Explanation / Answer
mass of tea m = 1.8 kg initial temp of tea t = 80 oC mass of ice M =? initial temp of ice t ' = 0 oC Mixture temp T = 10 oC Heat lost by tea = heat gain by ice mC dt = ML + MC dt ' where C = specific heat fo tea = 4186 J / kg oC L = latent heat of fusion = 334.88 * 10 ^ 3 J / kg dt =80-10 =70 dt ' =10-0 =10 plug the values weget 527436 = M [ (334.88*10^3) + 41860] M = 1.4 kgRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.