A hot plate has an internal resistance of 22.0ohms It operataes on 120 V househo
ID: 1665147 • Letter: A
Question
A hot plate has an internal resistance of 22.0ohms It operataes on 120 V household ACelectricity. It draws 5.45 A of current and produces 60Wpower If it operated for 15 minutes, how much heat did itdevelop? If a kkWh costs 4.5 cents, how much did it cost to run thething? A hot plate has an internal resistance of 22.0ohms It operataes on 120 V household ACelectricity. It draws 5.45 A of current and produces 60Wpower If it operated for 15 minutes, how much heat did itdevelop? If a kkWh costs 4.5 cents, how much did it cost to run thething?Explanation / Answer
Let the heat be Q Q=W*t=15min*60W=5,4e4(J) a kWh cost 4,5 cents Q=60W*15min=60e-3kW*0,25h=60e-3*0,25kWh=0,015kWh so the money costed is 0,0675cents
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.