The energy (in Joules) stored in a capacitor with capacitance C (in Farads), hav
ID: 1665010 • Letter: T
Question
The energy (in Joules) stored in a capacitor with capacitance C (in Farads), having a potential difference V (in volts), is given by W = 1/2C V2. One application is in the electronic photoflash or strobe light. In such a unit, a capacitor of 12 muF is charged to 330 V. Find the energy stored. Answer in units of J. Find the power required to charge the capacitor to this energy level in 39 s. Answer in units of W. When this capacitor is discharged through the strobe lamp, it transfers all its energy in 0.00011 s. Find the power delivered to the lamp. Answer in units of kW.Explanation / Answer
(a) Energy stored in the capacitor W =(1/2)(12*10^-6F)(330V)^2 = 0.6534J
(b) Power required P = W/t =0.6534J / 39s =0.01675W
(c) Power delivered = 0.6534J/0.00011s = 5940W = 5.94kW
Hope this helps you
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.