A golf ball rolls off a horizontal cliff with an initial speed of13.7 m/s. The b
ID: 1663773 • Letter: A
Question
A golf ball rolls off a horizontal cliff with an initial speed of13.7 m/s. The ball falls a verticaldistance of 12.5 m into a lake below. (a) How much time does the ball spend in theair?1___________ s
(b) What is the speed v of the ball just before it strikesthe water?
2___________ m/s
A ferry boat is traveling in a direction 32.7° north of east witha speed of 4.80 m/s relative to the water.A passenger is walking with a velocity of 2.71 m/s due eastrelative to the boat. What is the velocity (magnitude anddirection) of the passenger with respect to the water? Determinethe directional angle relative to due east. magnitude 1___________ m/s direction 2___________° north of east
(a) How much time does the ball spend in theair?
1___________ s
(b) What is the speed v of the ball just before it strikesthe water?
2___________ m/s
A ferry boat is traveling in a direction 32.7° north of east witha speed of 4.80 m/s relative to the water.A passenger is walking with a velocity of 2.71 m/s due eastrelative to the boat. What is the velocity (magnitude anddirection) of the passenger with respect to the water? Determinethe directional angle relative to due east. magnitude 1___________ m/s direction 2___________° north of east
magnitude 1___________ m/s direction 2___________° north of east
Explanation / Answer
The initial vertical velocity is 0. y = voyt + 1/2 gt2 t = (2y/g) t = (2*-12.5m/-9.8m/s2) t = 1.6s vy = voy + gt vy = 0m/s + 9.8m/s2 * 1.6s =15.68m/s v just before it strikes (15.68m/s)2 +(13.7m/s)2 = c2 v = 20.82m/s Separate the boat vector into its components y - sin32.7 * 4.8m/s = 2.593m/s x - cos 32.7 * 4.8m/s = 4.04m/s Since the person is walking directly east, you would just addhis velocity to the x-velocity of the boat 4.04m/s + 2.71m/s = 6.75m/s Again, you need to use the pythagorean theorem to find themagnitude 6.752 + 2.5932 = 7.23m/s tan-1 (2.593/6.75) = 21 degrees Hope that helps v = 20.82m/s Separate the boat vector into its components y - sin32.7 * 4.8m/s = 2.593m/s x - cos 32.7 * 4.8m/s = 4.04m/s Since the person is walking directly east, you would just addhis velocity to the x-velocity of the boat 4.04m/s + 2.71m/s = 6.75m/s Again, you need to use the pythagorean theorem to find themagnitude 6.752 + 2.5932 = 7.23m/s tan-1 (2.593/6.75) = 21 degrees Hope that helpsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.