One end of a spring of constant k =100 N/m is attached to a wall.To the other en
ID: 1662546 • Letter: O
Question
One end of a spring of constant k =100 N/m is attached to a wall.To the other end is attached a mass, m = 2.1 kg. The mass isdisplaced 0.15 m from equilibrium and released from rest at t = 0s.a) Find the period of simple harmonic motion for themass. b)find the angular frequency of simple harmonic motion for themass. c) find the maximum and maximum speeds of the mass in thecourse of its motion. d)find the maximum and minimum acceleration of themass. e)at time t= 1s, find the position, velocity, and accelerationof the mass.
a) Find the period of simple harmonic motion for themass. b)find the angular frequency of simple harmonic motion for themass. c) find the maximum and maximum speeds of the mass in thecourse of its motion. d)find the maximum and minimum acceleration of themass. e)at time t= 1s, find the position, velocity, and accelerationof the mass.
Explanation / Answer
Spring constant k = 100 N / m mass m = 2.1 kg amplitude A = 0.15 m (a). the period of simple harmonic motion for the mass T= 2[ m / k ] = 0.9105 s b)The angular frequency of simple harmonic motion for themass. w = [ k / m ] = 6.9 rad / s c) maximum speeds of the mass in the course of itsmotion. V = Aw = 1.035 m / s minimum speed = 0 d)minimum acceleration of the mass. a= 0 Maximum accleration of the mass a ' = Aw ^ 2 = 7.142 m / s ^ 2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.