One end of a light spring with force constant 300 N/m is attached to a vertical
ID: 1647432 • Letter: O
Question
One end of a light spring with force constant 300 N/m is attached to a vertical wall. A light string is tied to the other end of the horizontal spring. The string changes from horizontal to vertical as it passes over a solid pulley of diameter 8.00 cm. The pulley is free to turn on a fixed smooth axle. The vertical section of the string supports a 700 g object. The string does not slip at its contact with the pulley.
(a) Find the frequency of oscillation if the mass of the pulley is negligible.
?Hz
(b) Find the frequency of oscillation if the mass of the pulley is 250 g.
? Hz
(c) Find the frequency of oscillation if the mass of the pulley is 950 g.
? Hz
Explanation / Answer
f = w/2pi
f = 1/2pi*sqrt(k/m+M/2)
for M=03.29 Hz
f = 1/2*3.14*sqrt(300/0.7) = 3.29 Hz
for M = 250 g
f = 1/2*3.14*sqrt(300/0.7+0.25/2) = 3.04 Hz
for M = 950 g
f = 1/2*3.14*sqrt(300/0.7+0.95/2) = 2.54 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.