One elevator arrangement includes the passenger car, a counterweight, and two la
ID: 1776384 • Letter: O
Question
One elevator arrangement includes the passenger car, a counterweight, and two large pulleys. Each pulley has a radius of 1.1 m and a moment of inertia of 370 kgm2. The top pulley is driven by a motor. The elevator car plus passengers has a mass of 3000 kg, and the counterweight has a mass of 2700 kg.
If the motor is to accelerate the elevator car upward at 1.9 m/s2, how much torque must it generate? Express your answer to two significant figures and include appropriate units.
Pulley Electric motor -Passenger car Counterweight PulleyExplanation / Answer
Given,
I1 = I2 = 370 kg-m^2 ; r1 = r2 = 1.1 m
Me = 3000 kg ; Mw = 2700 kg ; a = 1.9 m/s^2
the angular acceleration of the pulley is:
alpha = a/r = 1.9/1.1 = 1.73 rad/s^2
The tensionin elevator rope is:
Te = 3000 (1.9 + 9.8) = 35100 N
that in counter weight rope
Tw = 2700 (9.8 - 1.9) = 21330 N
Fnet = 35100 - 21330 = 13770 N
Torque will be:
Tau = 2 I alpha + Fnet r
Tau = 2 x 370 x 1.73 + 13770 x 1.1 = 16427.2 N-m
Hence, Tau = 1.60 x 10^4 N-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.