A laser with wavelength d/8 is shining light on a doubleslit with slit separatio
ID: 1662390 • Letter: A
Question
A laser with wavelength d/8 is shining light on a doubleslit with slit separation 0.400 mm. This results in aninterference pattern on a screen a distance L away from theslits. We wish to shine a second laser, with a differentwavelength, through the same slits. . What is the wavelength 2 of the secondlaser that would place its second maximum at the same location asthe fourth minimum of the first laser,if d = 0.400 mm? express answer in mm A laser with wavelength d/8 is shining light on a doubleslit with slit separation 0.400 mm. This results in aninterference pattern on a screen a distance L away from theslits. We wish to shine a second laser, with a differentwavelength, through the same slits. . What is the wavelength 2 of the secondlaser that would place its second maximum at the same location asthe fourth minimum of the first laser,if d = 0.400 mm? express answer in mmExplanation / Answer
Wavelength = d / 8 slit separation d = 0.4 mm = 4 * 10^ -4 m Distance of the screen from the slit = D Condition for fourth minimum is d sin = 3.5 wavelength of the second light 2 =? condition for 2 nd maximum , d sin = 2 ' 3.5 = 2 ' from this ' = 1.75 =0.21875 d = 0.21875 * 0.4 mm =0.0875 mmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.