A laser with wavelength d/8 is shining light on a double slit with slit separati
ID: 1534946 • Letter: A
Question
A laser with wavelength d/8 is shining light on a double slit with slit separation 0.500 mm . This results in an interference pattern on a screen a distance L away from the slits. We wish to shine a second laser, with a different wavelength, through the same slits.
What is the wavelength 2 of the second laser that would place its second maximum at the same location as the fourth minimum of the first laser, if d = 0.500 mm ?
Can you please explain specifically how the 4th minima is m+.5 and that comes to 3.5? It seems like 4th minima means m=4 so then it should be 4.5 not 3.5
Explanation / Answer
let wavelength be
1st laser
fourth minima occurs at a distance of 7a/2d
which is equal to 7a/16 as = d/8
now for 2nd laser
let wavelength be '
second maxima occurs at a distance of 2'a/d
so 7a/16 = 2'a/d
' = 7d/32 = 1.09 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.